Кълнове от леща
Кълновете от леща, според познавачите, притежават "най-елегантния вкус". Всъщност той е сладникав и леко стипчив. Кълновете са богати на протеини и са незаменими за безупречната работа на мозъка и нервната система. Кълновете от леща са богати на желязо, от което зависи кръвообразуването, и са идеални за преодоляване на анемията и пролетната умора.
Кълновете от леща, както и всички бобови култури, помагат в лечението на почти всички хронични и остри заболявания. Не е за пренебрегване и козметичният им ефект - изчистват и подмладяват кожата, засилват косата, като дори не са редки случаите на потъмняване на побелелите коси.
Според най-нови изследвания на Запад лещата е особено полезна за жените, тъй като стимулира женските хормони и я препоръчват на жените в критична възраст.
Кълновете от леща съдържат макар и в по-различно съотношение почти всичко, което и житните. Но в тях според изследванията има повече каротин. От него организмът си синтезира безвредни последици за здравето тъй важния витамин А. Същевременно каротинът е и мощен антиоксидант, който помага да се превъзмогнат уврежданията на клетките,причинени от свободните радикали. В 100 грама кълнове има 4 мг каротин, а в САЩ препоръчваната дневна доза е 6 мг за зрял мъж. Най-много в кълновете от леща се образува и витамин PP /ниацин/, който има главна роля във възстановителните и окислителните процеси в клетките. Именно от неговата недостатъчност през пролетта настъпва бърза умора.